İstanbul-Göktürk Köyü’ne Panoramik Bir Bakış

 

Yüzlerce belde ve şehir tanıttım sitelerimde, ancak yaşadığım mekanları tanıtma fırsatı yaratamadım bir türlü. Yaşadığım iki yerleşim biriminden biri Ankara Yaşam Kent Besa Karina evlerinde, diğeri de İstanbul’da Göktürk Köyü. Resmi adı Eyüp İlçesi’ne bağlı Göktürk merkez Mahallesi olan bu köy yatay gelişen bir yerleşim birimi. Başlangıçta yapılan planlarda 4 kattan daha fazlasına izin verilmemek üzere planlanmış.Kuzey ormanlarıyla çevrili bir yerleşim birimi olup, şu anda nüfusu 80 000’i geçmiş durumda.

Göktürk

1961-63 yılları arasında İstanbul Çapa İlköğretmen Okulu Müzik Seminerinde lise 1 ve 2. sınıflarını okumuştum. Bu nedenle bir İstanbul sevdam vardı. Eşimin de, başta anne ve babası olmak üzere, atalarının bir bölümü İstanbul kökenli olduğundan, O’nun da İstanbul sevdası vardı. Emekliliğimizde ev almayı düşündüğümüz yerdi İstanbul.

Diğer taraftan, Ankara’da 40 yıl dersanelerde yoğun bir tempo ile çalıştıktan sonra, emekli olmak zorunda kalınca doğan boşluk bunalıma girmeme neden oldu. Bir hobi bulmalıydım kendime. Eşimin önerisiyle gezdiğim gördüğüm yerleri yazmalı, boşluktan kurtulmalı ve beynimi yenilemeliydim. Tarihi Yarımada’sı, oteki yaka olarak bilinen Pera’sı ki günümüzün Beyoğlu’su ve hepsinden önemlisi İstanbul Boğazı ile bir mücevherdi yazılarım için İstanbul.

Mimar olan eşim Serap Akıncı uzun araştırmalardan sonra, kesemize ve gönlümüze uygun olarak Göktürk’teki evimizi buldu, cennete çevirdiğim bahçenin fotoğraflarını gönderdi ve benim de onayımı alarak, 2008 yılı Temmuz ayında evimizi satın aldı. O yıllarda oldukça bakir olan Göktürk 9 yılda olağanüstü bir gelişme gösterdi. Göktürk bu günkü ihtişamını Kemer Country projesine borçludur. Bir bakıma Göktürk, Kemer Country’dir.

Kemer Country, 1986 yılında üzerinde tarım ve hayvancılık yapılan, ortalama 800 nüfuslu bir köy olan, sırtını ormana yaslamış, Mimar Sinan’ın inşa ettiği su kemerleri ile İstanbul’u besleyen su havzalarının ortasında ve tarihi demiryolları güzergahında yer alan Göktürk üzerinde hayal edilmiş bir projedir. 1986 yılında projesine, 1989 yılında inşaatına 1. fazdan itibaren başlanmış 1200 dönümlük arazi üzerinde yer alan bu bölümün 300 dönümü golf alanı olarak ayrılmıştır. Geriye kalan 900 dönüm üzerinde dikey ve yatay yapılanmanın birlikte yer aldığı konutlar yeşil alanlar, göletler ve diğer site ortak parselleri bulunmaktadır.

Evlerin iç dizaynı, maksimum alan kullanımını sağlamak üzere tasarlanarak pratiklik ve işlevsellik ön planda tutulmuştur. Dış planda ise, çevre ve doğanın güzelliklerine açılarak güneş ışığının bütünüyle girmesi için tasarlanmış ahşap cumba pencereler; ferah balkonlar ve kuzey rüzgârından korunan verandalar, geleneksel Osmanlı mimarisinden ve Boğaziçi konaklarından ilham alınarak projelendirilmesi, özelliklerinden sadece birkaçıdır. Dekoratif taşları ve ayrıcalıklı yapı malzemelerini ön plana çıkaran dış cepheler, doğal ışık ile oluşan sayısız gölge ve rengi vurgulamak üzere tasarlanmıştır. Kiremit çatılar sadece doğaya karışmakla kalmayıp, çevre ile birlikte yaşlanıp olgunlaşmaktadırlar.

Kemer Country’e bakıldığında yıllar içerisinde kendi kendine gelişmiş bir yapılanma görülebilir. Tüm siteler kendilerine has özelliklere sahip olup, inşa edilen tüm evler farklı, fakat uyumludurlar. 2 bölüm olarak değerlendirilebilecek Kemer Country projesinin ilk bölümü olan Kemerköy, 1200 dönümlük arazi üzerinde, ikinci bölümü olan kütük evler ise 206 hektarlık arazi üzerinde yer almaktadır. Hem Kemer Country sakinlerinin hem de İstanbul’un kulübü olan Kemer Country Club golf, atlı spor, tenis, wellness&fitness, basketbol, yüzme gibi spor olanakları yanında; Dünya mutfağından örnekler sunan yiyecek içecek alanları ve çeşitli etkinliklerle hayatın tüm renklerini sunan benzersiz bir tesis olarak Kemer Country projesi içinde hizmet vermektedir.

 3,190 total views,  1 views today

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir