Maşukiye Sapanca Ağva Turu

 

Günübirlik gezilerin hem yakın çevremizi hem de ülkemizi tanımak ve tanıtmak açısından oldukça yararlı olduğuna inananlardanım. Yıllardır yaptığımız Ankara-İstanbul karayolu yolculuklarında, yolumuz üzerinde bulunan Sapanca beldesi ve gölünü defalarca görme ve gezme olanağımız oldu. Özellikle Sapanca ve Sapanca Gölü saklı cennetlerden biri olarak karşıma çıkmıştı. Ancak, Sapanca’nın yaklaşık 12 km batısında kalan Maşukiye ve Maşukiye Alabalık Vadisi ve çevresini görmemiştim.

2 Eylül 2017 Cumartesi günü Tatile Özlem grubunun düzenlediği Sapanca Maşukiye Ağva Turu tam da istediğim bir gezi turuydu. Tur proğramı, gereği sabah saat 07.30’da İstanbul Beşiktaş Yıldız Camii önünden hareket edecek olan ”Tatile Özlem” tur otobüsünde yerlerimizi alıyor ve yolculuğumuz başlıyor. Tur sorumlusu ve rehberimiz Mehmet kahvaltımızı Maşukiye Osmanlı restoranda yapacağımızı söylüyor. Yaklaşık iki saatlik bir yolculuktan sonra, saat 09,30’da, Kocaeli / İzmit Merkez ile Sapanca gölü arasındaki ana yol üstünde yer alan restorana ulaşıyoruz.

İzmit Kartepe Maşukiye

Kartepe eteklerindeki Maşukiye ‘de, gökyüzü ve yeşilin doğayla iç içe olduğu Osmanlı Bahçesi Restoran’a bir asma köprü ile geçiyoruz. Restoran bahçesi asırlık ağaçların altında grup organizasyonuna göre düzenlenmiş piknik masalarıyla bizi karşıladı. Önceden rezervasyonlu olduğumuz için, anında kahvaltı masaları donatıldı. Bahçenin ortasındaki havuzun fıskiyelerinden çıkan su sesleri eşliğinde muhteşem bir serpme kahvaltısı yaptık. Kahvaltıda kızarmış ekmek, zeytin, köy tereyağı, reçel, köy balı, beyaz peynir, kaşar peyniri, mıhlama, kiremitte yumurta, domates, salatalık ve semaverde çay vardı. Memnun kaldık.

İzmit Kartepe Maşukiye

Kahvaltıdan sonra fotoğraf çekiminin yanı sıra tesisle ilgili bilgi edinmek istedim.Yetkililerden edindiğim bilgilere göre Osmanlı Bahçesi, Karatepe’den gelen dere kenarında yaklaşık 6500 m2 alan üzerine kurulmuş. Tesisin ana binasını Artvin yayla köylerinden getirilmiş olan, yöreye özgü, 100 yıllık ve tamamen ahşap bir kır evi oluşturmakta. Yaklaşık yüzyıl öncesi el işçiliğiyle yapılmış olan ahşap yapı kestane ağacından. Çivi ve benzeri birleştirme unsurları kullanılmamış. Önceden hazırlanmış yapı elemanları ağaçlar üzerinde oluşturulan oyma ve geçme kilit sistemiyle inşa edilmiş. Yetkililere teşekkür ettikten sonra, yaklaşık bir saat kaldığımız Osmanlı Bahçesinden Sapanca Gölü kıyısındaki SEKA Kamp Piknik alanına gitmek üzere tur otobüsüne biniyoruz. Tur programındaki Sapanca maddesi de usulden yerine getirilmiş olacak.

Sapanca Gölü Maşukiye Kartepe Kocaeli

Yaklaşık bir saat kaldığımız Osmanlı Bahçesi’nden Sapanca Gölü kıyısındaki SEKA Kamp Piknik alanına gidiyoruz. Piknik alanı 40.000 m2 alanda kurulmuş. Göl manzarası eşliğinde, aileler SEKA Kamp alanında piknik yapıyorlardı. Rehberimize göre, sapanca gölünde yüzebilir ve oltamızla ile balık tutabilir mişiz. Alanda futbol, basketbol ve voleybol sahaları da bulunmaktadır. Ayrıca, piknik alanından, tahta köprüler yardımıyla Sapanca Gölü’ne ulaşılıyor.

Etrafı, her türlü ağaç ve bitki deniziyle çevrili olan Sapanca Gölünün manzarası oldukça görkemlidir. Otoyoldan geçenlerin hayranlıkla seyrettiği Sapanca Gölü, kendisine bakanları adeta büyüler ve davet eder. Gölün karşısında Sapanca merkezi bulunuyor. Yeterli fotoğraf çekildikten sonra tur otobüsündeki yerlerimizi alarak Maşukiye merkezine hareket ediyoruz.

İzmit Kartepe Maşukiye

Tur rehberimiz Mehmet bilgi veriyor.  Maşukiye ’nin ismi “âşık” anlamına gelen “Maşuk’tan” geliyormuş. Eski adı Voçbe Hable olan Maşukiye 1864 yılında sona eren Kafkas-Rus savaşları sonunda bölgeye yerleşen Çerkezler tarafından kurulmuş. Karadeniz’in muhteşem bitki örtüsünü andıran yeşillikleri ile muhteşem bir doğaya sahip olup, son yılların en popüler yerlerinden biri haline gelmiş. Maşukiye gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alsa da, aslında, bu bölgede restoranlar dışında pek bir şey yok. Maşukiye demek, organik serpme kahvaltı ve alabalık yemek demek. Bunların en güzel adresi ise Maşukiye Alabalık Vadisine yayılmış olan alabalık restoranları.

Restoranların en büyük özelliği, hepsinin doğa ile iç içe olması. Restoranların birçoğu içinde irili ufaklı birçok şelale barındırıyor. Kirazı ile ünlü olan bölgede yer alan kiraz bahçelerine, kiraz mevsiminde ise uğrayabilirsiniz. Bunun dışında Pazar günleri merkez meydanda kurulan meyve sebze pazarını dolaşıp taze ürünler alabilirsiniz.

Maşukiye Kartepe Kocaeli

SEKA Kamp Piknik alanından 6 km uzaklıktaki Maşukiye Yazıcı Köy Evi önüne Saat 11,00 civarında ulaşıyor ve  otobüsten iniyoruz. Rehberimiz burada bir saat kalacağımızı belirttikten sonra ‘’İsteyen konuklarımız çok yönlü arazi aracı olarak da bilinen ATV motorlarından kiralayıp, Kartepe tepelerine çıkarak Sapanca Gölü ve çevresini panorama olarak görüp, fotoğraf çekebilirler. Araçların yarım saatlik ücretleri 70 TL’dir. Diğer bir seçenek de Maşukiye Alabalık Vadisinin gezilmesidir. Karar sizin. Dedi. Ben Alabalık Vadisini gezmek istedim.

Maşukiye Kartepe Kocaeli

Alabalık vadisinde yukarılara doğru çıkmaya başlıyorum. Vadinin hemen içinde, Yazıcılar deresi akıyor. Akıyor dediğime bakmayın, akmıyor aslında. Etrafta dere ve su pınarları var ama küresel ısınmanın etkileri burada daha açık seçik görülüyor. Derelerde doğal su yok, besleme su var. Vadi boyunca Maşukiye Değirmen Alabalık, Saklı Bahçe, Şelale Restorant ve Pınar Alabalık Tesisi gibi kuruluşlara rastlıyorum. Vadide ilerledikçe, susuz dereler ve çağlayanlar çevresine kurulmuş çardak türündeki balık restoranlarının yanı sıra turistik işletmeler de oldukça fazla.

Maşukiye Kartepe Kocaeli

Her yörenin kendisine özgü bazı özellikler ile ünlü olduğunu görebilirsiniz. Maşukiye ‘nin ise birçok özelliği arasında ülkedeki en lezzetli alabalıkları yiyebileceğiniz yer olması. Ünlü Maşukiye serpme yayla kahvaltısı öne çıkıyor. Maşukiye Alabalık Vadisi ismi de bu özellikler tarafından vurgulanan konular nedeni ile öne çıkmış.

Ağva Şile İstanbul

Alabalık vadisinde yaklaşık 1,5 km ilerlemişim ve zamanda geçmiş. Rehberimizin uyarısını dikkate alarak Alabalık vadisinden geri dönüyorum. Diğer katılımcıların da toplanmasıyla tur otobüsünde yerimizi alıyor ve saat 12,30’da Ağva’ya doğru harekete geçiyoruz. Rehberimiz yaklaşık iki saat sürecek yolculuktan sonra, Ağva’da Göksu deresi kenarında konuşlanmış olan Canan Motel Restoran’da öğle yemeği molası vereceğimizi söylüyor.

Yemekte salata ve meşrubatın yanında alınabilecek seçenekleri sıralayarak, istekleri not ediyor. Telefonla sipariş verecek ki gittiğimizde hazır olsun. Seçeneklere bakıyoruz. Balık menüsünde Çipura ya da levrek tercihi var. Balık dışında ise ızgara köfte ve tavuk ızgara seçimi sunulmuş. Ben çipura balık tercihini kullanıyorum.

Ağva Şile İstanbul

Ağva, Latince “iki dere arasına kurulmuş köy” ve “su” anlamına geliyormuş. İstanbul’un kuzeyinde, Göksu ve Yeşilçay derelerinin ortasında bir sahil kasabası iken Şile’nin bir mahallesi konumuna gelmiş. Ağva iki nehrin güzelliği arasında bulunmasının yanı sıra, denizin keyfini çıkarabilecek uzun bir plajı, çevrede yapılacak doğa yürüyüşü için yürüyüş parkurları, piknik alanları, koyları ve Ağva şelaleleri ile zengin bir gezi rotasına sahip.

Ağva İstanbul’a yaklaşık 2-3 saat mesafede olması nedeniyle en çok tercih edilen yerlerden biri. Özellikle yaz aylarının hafta sonlarında yerel turistlerin akınına uğruyor. Deniz-kum-Güneş’in en güzel zamanlarını ve yeşilin en güzel tonlarını bulabileceğiniz mükemmel ve yakın bir kasaba olması en büyük tercih nedeni.

Ağva Göksu Deresi Şile İstanbul

Maşukiye’den ayrıldıktan yaklaşık iki saat sonra, saat 14,15’de Göksu Deresi kıyısındaki Canan Motel restoranına giriş yapıyoruz. İlk izlenim, huzur verici bir mekan…Nehir kıyısında servis masaları hazırlanmıştı. Önceden yapılan rezervasyon gereği, çipura balık, ızgara köfte, tavuk şis, salata ve meşrubattan oluşan menü, beklemeden önümüze konuldu. Muhteşem bir nehir manzarası eşliğinde yemeklerimizi yedik. Fotoğraflarımızı çektik. Bir saatlik bir moladan sonra, tekne turlarının gerçekleştirildiği liman bölgesine gittik. Tekne turlarına ilgi oldukça büyüktü.

Göksu ve Yeşilçay Nehirleri arasında konumlanan Ağva, doğal zenginlikleri ile tekne turlarından bitki gözlemciliğine kadar geniş bir aktivite seçeneği sunuyor. Ağva tekne turları bahar ve yaz aylarının vazgeçilmez etkinliklerinden biri olarak kabul ediliyor. Özellikle günübirlik Ağva turu ile tatil merkezine gelenler bu aktiviteyi mutlaka yapıyorlar.

Ağva Göksu Deresi Şile İstanbul

Ağva’nın doğusunda kalan Yeşilçay nehri adını bitki örtüsünün suya yansıyan renginden almış. Limanda, mendireğin doğusundan denize dökülen Yeşilçay deresinin kıyıları yaz aylarında bir hayli hareketli oluyor. Bütün tekne turları bu nehirde gerçekleştiriliyor. Yaklaşık 45 dakika süren tekne turları sırasında, yeşilliklerin arasından balıkçıllar selam veriyordu bizlere. Göksu deresine göre daha uzun olan Yeşilçay çevresinde oteller ve restoranlar bulunmaktadır.

Ağva’nın batısından başlayarak Karadeniz’e dökülen Göksu nehri, büyüleyici sazlıkları ve yemyeşil bitki örtüsü ile kaplıdır. Göksu deresi sahilinin her iki tarafı konaklama ve günübirlik tesislerle çevrilidir. Göksu deresi son 15 yılda eko turizm ve butik turizmin yoğunlaştığı bir bölge olmuştur. Göksu nehri Ağva aktiviteleri için de elverişli olduğundan her geçen yıl ziyaretçi sayısı artmaktadır.

Ağva Şile İstanbul

Tekne turu aktivitesinden sonra rehberimiz 45 dakika serbest zaman veriyor. Ben önce Yeşilçay deresinin Karadeniz’e döküldüğü yere, deniz fenerine doğru gidiyorum. Dere kenarına dizilmiş olan balıkçı tekneleri dikkatimi çekiyor. Mendireğin sol tarafında, Yeşilçay deresi ile Göksu arasında halk plajı bulunuyor. Kumsal hınca hınç dolu… Mendirek üzerinde kafeler ağzına kadar dolu. Deniz fenerine kadar ulaşıp, fotoğraflarımı çektikten sonra Ağva merkezine iniyor ve ara sokaklara giriyorum. Böylece serbest zaman doluyor, tur otobüsünde yerimizi alarak, İstanbul’a hareket ediyoruz.

Güzel bir günübirlik gezi oldu. Tatile Özlem grubuna teşekkür ederim.

 3,785 total views,  5 views today

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir