Sapanca-Sakarya’nın saklı Cenneti

 

İstanbul’dan Ankara’ya, paralı Anadolu Otoyolu ile giderken, İzmit’ten sonra içine daldığımız ağaç denizi birden yoğunlaşır ve sağ taraftaki dağlar bin bir çeşit ağaç ve çiçeklerle donatılmış olarak karşımıza çıkar. Derken, sol tarafımızda da, doğanın yeşili ile bütünleşmiş masmavi bir göl, adeta cennetten çıkmış bir su denizi beliriverir.

Sapanca Sakarya

Burası, İstanbul’dan yaklaşık 150 km uzaklıkta, Adapazarı’nın şirin ilçelerinden biri olan Sapanca’ya ait Sapanca Gölü’dür. Etrafı, her türlü ağaç ve bitki deniziyle çevrili olan Sapanca Gölünün manzarası oldukça görkemlidir. Otoyoldan geçenleri hayranlıkla seyrettiği Sapanca Gölü, kendisine bakanları adeta davet eder.

Bir an için gözlerinizi kapatın… Sessiz, sakin, yemyeşil bir ağaç deniziyle kucaklaşmış masalımsı ve masmavi bir göl ve gökyüzü hayal edin. Şehirden ve stresinden, yoğun trafiği ve çalışma temposundan uzaksınız…

Sapanca Sakarya

Kuş cıvıltıları arasında, çiçeklerin ve ağaçların etrafa yaydıkları huzur verici ve dinlendirici kokular arasında, hamağınızda kitabınızı okuyor ya da uyuyorsunuz. İstediğiniz zaman sapanca Gölü kıyısına inerek, göle hâkim bir salaş kâffede demli çayınızı yudumlarken, masmavi gölde gözlerinizi ve gönlünüzü dinlendirme olanağı bulursunuz. Her hafta sonu bu keyfi yaşamak için can atıyorsunuz…

İşte SAPANCA BUDUR…

Sapanca Sakarya

İstanbul-Ankara yolculuklarımızda sıkça uğradığımız Sapanca’da yerel yönetimler güzel bir düzenleme gerçekleştirmiş göl kıyısında. Doğanın bin bir türlü yeşilliği ile gölün maviliği bir araya gelince, göl çevresinde cennetten köşeler oluşmuş.  Sapanca’nın iklim özellikleri ve toprak yapısı sayesinde, göl çevresinde ve dağ yamaçlarında zengin bir flora oluşmuş.

Sapanca Sakarya

Az tuzlu toprak ve havadaki nem ile yeterli ve uygun güneş ışığı, bu bölgedeki zengin flora yapısı için en ideal ortamı oluşturmuş. Böylelikle; bitkiler daha canlı ve parlak, sağlıklı ve iri yapraklı gelişerek, gıpta edilecek bir orman denizi oluşturmuşlar. 100 den fazla değişik ağaç ve bitki türünün bulunduğu Sapanca Gölünün çevresindeki orman denizi, yazlık konutları bağrına basmış, sarmış, sarmalamış ve görünmez olmalarını sağlamış. Anadolu Otoyolundan geçenler tarafından görülmeyen yazlık konutlar çevreye doğal uyum sağlamışlar.

Sapanca Sakarya

Flora zenginliği içindeki konutlar adeta yok olmuşlar. Göl ün çevresinden de bakıldığında, turistik tesisler dışında, bir yapılanma gözünüze çarpmaz. Kendinizi yalnızca bir orman denizi içinde zannedersiniz. Sapanca’nın zengin ve göz alıcı bitki varlığı (florası) içinde; kayın, gürgen, kestane, ıhlamur ve çınar gibi geniş yapraklı ağaçlar ile kızılçam, karaçam, ladin, mavi çam sadece birkaç örnektir.

Bunların dışında; ceviz, incir, erik, elma… Gibi meyve ağaçları da yerini alıyor. Ağaçların dışında, binlerce süs bitkisi de bitki topluluğunu taçlandırıyor. Göl çevresinde ve ilçe genelinde pek çok botanik bahçesinin bulunduğunu öğreniyoruz. Sapanca’ya gelen ve doğaya meraklı konuklar, Sapanca yöresindeki bitki varlığı, çeşitliliği konusundaki bilgilerini tazeledikleri gibi beğendikleri ya da bulmakta zorluk çektikleri süs bitkilerini de uygun fiyatlarla alma fırsatını yakalamış oluyorlar.

Sapanca Sakarya

Sapanca Gölü, sakinliğinin ve huzur verici yapısının yanı sıra, spor etkinliklerinin de yapılabildiği bir yapıya sahiptir. Kıyıda, sıralanmış olarak bekleyen deniz bisikletleriyle, gölde keyifli bir gezinti yapabileceğiniz gibi, eşiniz ya da sevgilinizle bir kayık kiralayarak romantik bir göl gezintisi de yapabilirsiniz. Bir ya da iki gün konaklamak üzere gelenler; getirebildikleri dağ bisikletleriyle, hoş kokular yayan zengin bitki topluluğu içinde pedal çevirebilirler.

Sapanca Sakarya

Rahat bir çift yürüyüş ayakkabısı getirebilenler, bin bir çeşit bitki, ağaç ve çiçeklerin arasında yürüyüş yapabilirler. Bu yürüyüşler sırasında küçük dere ve hendekleri atlayarak geçebilir, ağaçların dallarında, daldan dala atlayan sincapların peşinden giderken ciğerlerinizi oksijenle doldurabilirsiniz.

Birkaç gün konaklamak üzere Sapanca’ya gelenler; ucuz pansiyonlardan yararlanabilecekleri gibi, süper lüks otellerde de konaklayabilirler. Bunlardan biri de Güral sapanca’dır.

 4,130 total views,  3 views today

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir