Bilimi; her zaman doğayı tanıma ve anlama aracı olarak algıladım. Matematiği üst dillerden biri olarak gördüm. Duygu ve düşüncelerinizi anlatmanın, karşınızdakini anlamanın ve iletişimin yolu dilden geçiyor. Bu dillerden en iyisi matematiktir. Bana göre, herkesin matematiğin dilini bilmesi gerekiyor.Öğretmen arkadaşlarımın öncelikle kavraması ve öğrencilerine de kavratması gereken, matematiğin; bir düşünce, tasarım, kurgu aracı olduğu ve bunu da kendi diliyle anlatabildiğidir. Sınırsız erişim sağlayan internet ve kullanmamızı sağlayan yazılımların dili matematiktir.

Çalışma koşullarım gereği fizik dalında uzmanlaşmaya çalıştım. Fizik konularının, güncel yaşamın ta kendisi olduğunun farkına vardım ve öğrencilerimin de farkına varmasını sağlamaya çalıştım.

Derslerime, senaryolar yazarak ve hikâyeler anlatarak başladım. Konuların daha iyi kavranabilmesi için de matematiğin dilinden yararlandım. Konuları kavratmaya çalışırken, yüzlerce kavram yerine, birkaç temel kavramın yeterli olabileceğini sürekli vurguladım ve uyguladım.

Mekanik ile elektriğin sentezinin optik olduğunun farkına vardım ve öğrencilerimin de farına varmalarını sağlamaya çalıştım. Oluşturmaya çalıştığım bu sitemde, zaman zaman, yukarıda özetlemeye çalıştığım çerçeve dâhilinde, uzun yılların birikimiyle hazırladığım ders notlarımı paylaşmaya çalışacağım ilgilenenlerle.

Tekrar haberleşmek dileğiyle…

 1,524 total views,  1 views today