Göktürk Köyü ve Kemer Country İstanbul

 

Göktürk Köyü, 1986’lı yıllarda üzerinde tarım ve hayvancılık yapılan, ortalama 800 nüfuslu bir köydü. Sırtını Hasdal ve Belgrad ormanlarına yaslamış, Mimar Sinan’ın inşa ettiği su kemerleri ile İstanbul’u besleyen su havzalarının ortasında ve tarihi demiryolları güzergâhında yer almakta olan Göktürk; Mecidiyeköy’e 24 km, Eyüp Sultan’a 20 km, Levent 4. Metro durağına 22 km, Eminönü Yeni Cami’ye 27 km ve Üçüncü Havalimanı’na 20 km uzaklıkta olup, mükemmel bir ulaşım ağı vardır.

Uzun Kemerler ve Göktürk

İstanbul’un en eski ve ilk Müslüman köylerinden biri olan Göktürk, Osmanlı döneminde de önemsenen bir yerleşim olmuştur. 1958 yılına kadar adı ‘’Petnehour’’ olan Göktürk Beldesinin ismi, bu tarihte devlet tarafından “Göktürk” olarak değiştirilmiştir. Petnehour ismi Rumca kökenli olup, “Horozluköy” anlamına gelmektedir. Yörenin en yaşlıları bu köyde çok eskilerde bolca horoz çiftliği bulunduğundan bu isim konmuştur. Göktürk Beldesi daha önceki yıllarda köy statüsünde iken 1994 yılında Göktürk Belediyesi olmuştur. 2008 yılında çıkartılan bir yasayla da Göktürk Belediyesi kapatılıp Eyüp’ün Merkez Mahallesi yapılmıştır.

Hasdal ve Belgrad ormanlarıyla çevrili Göktürk’ün yaklaşık 6 km güneydoğusunda Kemerburgaz kasabası bulunmaktadır. Pirgos adıyla bilinen eski bir Rum köyüdür Kemerburgaz. Onun da adı 1958 yılında Pirgos’ tan Kemerburgaz’ dönüşmüştür. Su kaynaklarının bir hayli bol olduğu ve olağanüstü verimli topraklara sahip olan Kemerburgaz’da Rumlar ipek böcekçiliği yapıyorlar, bu sevimli köyde olabildiğince iyi bir hayat yaşıyorlardı. Bu 1924 yılında yaşanan mübadeleye kadar böyle devam etti. Mübadelede, Selanik Karacaova’dan gelen Müslüman halk gemiyle önce Bandırma’ya Rum Kahvesine, oradan da Kemerburgaz’daki bu küçük Rum köyüne gönderildiler.

Kemerburgaz ile Göktürk arasında, evimden 2500 metre uzaklıkta Kemerburgaz Uzun Kemer’i bulunmaktadır. Göktürk beldesinin ambleminde yerini bulan ve sembolleşen 711 metre uzunluğunda ve 25 metre yüksekliğinde 2 katlı tarihi su kemerleri, en uzun kemer olduğundan, adı Kemerburgaz Uzun Kemer olarak bilinmektedir.

Göktürk Beldesinde bulunan su kemerlerinin çok az bir bölümü eski Roma temeli üzerine oturtulmuş olmasına rağmen tümü Osmanlı eseridir. Mimar Sinan tarafından eski temeller üzerine yaptırılan su kemerleri, 1563 yılında sel felaketinden sonra yine Mimar Sinan tarafından tamir edilmiştir.

800 nüfuslu bir tarım ve hayvancılık köyü olan Göktürk’ün talihi 1986 yılında tasarlanan Kemer Country projesiyle baştanbaşa değişmiştir. Hala da değişmektedir. Sırtını Hasdal ve Belgrad ormanlarına yaslamış, Mimar Sinan’ın inşa ettiği su kemerleri ile İstanbul’u besleyen su havzalarının ortasında ve tarihi demiryolları güzergâhında üzerinde hayal edilmiş bir proje olan Kemer Country iki bölüm olarak düşünülmüş. Kemerburgaz-Göktürk rotasında, Uzun kemerleri geçer geçmez, İstanbul Caddesinin her iki tarafında, 2 km boyunca Kemer Country kapsamındaki siteler yer alır. Sağ tarafında Kemerköy ve içindeki müstakil siteler, sol tarafında ise Hisar Okullarına kadar uzanan Kemerboyu Villaları ile Yalı Konakları yer alır.

Kemer Country’nin birinci bölümü olan Kemerköy’ün 1986 yılında projesine, 1989 yılında inşaatına başlanmış. 1200 dönümlük arazi üzerinde yer alan Kemerköy’ün 300 dönümü golf alanı olarak ayrılmış. Geriye kalan 900 dönüm üzerinde dikey ve yatay yapılanmanın birlikte yer aldığı konutlar, yeşil alanlar, göletler ve diğer site ortak parselleri yer almış. Kemer Country projesinin ikinci bölümü olan ‘’Kütük Evler’’ ise 2060 dönümlük arazi üzerinde yer almaktadır.

Hem Kemer Country sakinlerinin hem de İstanbul’un kulübü olan Kemer Country Club; golf, atlı spor, tenis, wellness&fitness, basketbol, yüzme gibi spor olanakları yanında; Dünya mutfağından örnekler sunan yiyecek içecek alanları ve çeşitli etkinliklerle hayatın tüm renklerini sunan benzersiz bir tesis hizmet vermektedir.

Göktürk

Doğası, yaşam konsepti ve dünya standartlarındaki imkânları ile Kemer Country, sadece yaşamak için ideal bir yer olmaktan öte, mutlu ve hayat dolu bir yaşam için de eşsiz bir vahadır. Sayısız kuş türünü barındıran Belgrad Ormanı’nın doğal güzelliği, göller, göletler ve en büyük Türk mimarı Mimar Sinan’ın su kemerleri ile karakterize edilen bu bölge, aynı zamanda seçkin bir topluluğa ev sahipliği yapmaktadır. Kemer Country’de, açık alanlar da yapılar kadar itinayla tasarlanmış olup sayısız ağaçla yeşillenmiş ve düzenlenmiştir. Kemer Country konsepti ilk defa 1986’da oluşturulmuş ve 1992 yılında İtalya Bologna’da düzenlenen A Vision of Europe sergisinde Türkiye’de şehir planlamasına yeni Avrupalı yaklaşımı ilk getiren uygulama olması nedeni ile ödül kazanmıştır.

 14,734 total views,  11 views today

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir