Göktürk Özgecan Aslan Yaşam ve Yürüyüş Parkuru

 

Kadına yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla 13 bin metrekare alana yapılan Özgecan Aslan Parkı’na toplam 2 milyon 500 bin lira harcama yapıldı. “Özgecan Aslan Sağlıklı Yaşam ve Yürüyüş Parkurunun açılışı 26 Mart Pazar günü, Göktürk Panayır Çayırı Caddesi’nde yapılan Esad Edin Halk Koşusuyla gerçekleştirildi.

Parkın açılışını yapan Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın törende yaptığı konuşmasında, Özgecan Arslan isminin yaşatılması gerekliliğine de vurgu yaparak “Özgecan Aslan kızımızın ismini, toplumumuzun birlik ve beraberliği adına, daha mutlu daha sağlıklı daha güvenli ortamlar oluşturma adına, adını yaşatmayı uygun gördüğümüz parkımıza verdik. Dedi

13 bin metrekarelik alan kaplayan yürüyüş parkuru Göktürk fidanlık çevresinde yapılandırılmış durumda. Panayır Çayırı Caddesinden demir bir kapı ile parkur alanına girdiğimizde, sağ tarafında güvenlik konutu ve tuvaletler bulunuyor. Güvenlik binasının karşısında aerobik ve spor alanı, kafeterya ve oturma birimleriyle köpekleriyle gelen ailelerin kalabilecekleri özel bir alan bulunmakta. Köpekli ailelerin yürüyüş parkuruna girişleri uygun görülmemiş.

Spor alanının sol tarafında yaklaşık 100 metre sonra Alibeyköy Deresi karşımıza çıkıyor. Yeterli suyu olmayan bu dereye fabrika atıkları ile evsel atıklar da karışmış olmalı ki sıcak yaz günlerinde tahammül edilmeyen bir koku yaymakta. Çok emek ve çok para harcanan yürüyüş parkurunun çevresindeki bu derenin ıslah edilmesi ve kokuya neden olan atıkların engellenmesi gerektiğini Eyüp Belediyesi Beyaz Masaya bildirdim. Derede temizlik yapılmış ama atıkların önüne geçilememiş olmalı ki koku devam etmekte

Dere boyunca bitki tünelinden geçip, yaklaşık 300 metre sonra 6 şerit olarak düzenlenmiş D020 karayolu kıyısına ulaşıyoruz. Karayoluna paralel olarak 900 metre daha gidersek, Göktürk giriş yoluna ulaşıyoruz ve geri dönüyoruz. Parkurun bu bölümünde Alibey deresi üzerinden geçen ahşap bir köprü bulunmakta.

Sabahın erken saatleriyle akşamın geç saatlerinde derenin kokusu pek hissedilmediğinden, Göktürk’teki vatandaşlar sağlıklı ve huzurlu ortamda spor yapabilmekte ve aileleriyle hoşça vakit geçirebilmektedirler.  Parkurun bir turu 2 800 metredir. Bir turdan sonra parkurun spor alanında da mekik, kol çekme ve bacak açma gibi aletlerden faydalanabiliriz.

Özgecan Aslan Yürüyüş Parkurunun evime uzaklığı yaklaşık 2 km, parkurun çevresi de yaklaşık 3 km olunca, evime dönüşü de eklediğimizde 7 km yürümüş oluyorum. Bedenim ve fiziksel beynim bu yürüyüşleri bahar havası olarak algılıyor. Her şeyin yolunda olduğuna inanıyor ve yenilenme yoluna gidiyor. Beden ve ruh sağlığımız için günde ortalama 5 km yürümemiz gerekiyor. Bu olanağı Göktürklülere sağladığı için Eyüp Belediyesi’ne teşekkür ederiz.

 6,851 total views,  1 views today

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir