Yaşamakta olduğum Göktürk Köyü taksim meydanına 18 km, Eminönü ve Galata Köprüsüne 20 km uzaklıkta bir yerleşim birimidir. 2008 yılında ev almış, 2011 yılında da temelli taşınmıştık. Nüfusu 100 000 sayısını aşmış durumda olan Göktürk’te bütün banka şubeleri, bütün ünlü markalar, restoranlar, cafeler ve tabii ki milyon dolarlık villalar…

Göktürk İstiva Sanat Merkezi (2)Genelde gezilerimi, başta Tarihi Yarımada olmak üzere, İstanbul’un ilgimi çeken sanat mekanlarına, yerleşim birimlerine, kasır ve köşkleriyle müzelere yapmakta iken bu kez Göktürk’teki sanat merkezlerinden birine, İstiva Sanat Merkezine uğramak istedim. Sanat merkezi İstanbul Caddesi üzerinde, Göktürk Süitleri bünyesinde, Denizbank üzerinde bulunuyor.

Başta Göktürk Gençlik ve Kültür Sanat Merkezi olmak üzere İstiva Sanat Göktürk, Art Galeri Kaya, Sedat Özer Art Gallery, Ragıp Savaş Sanat Akademisi gibi sanat galerileriyle renklendiğini görüyorum. Güzellik insanın doğasında vardır. Bu nedenle insan, özellikle sanatçılar ve heykeltraşlar her devirde bir arayış içerisinde olmuştur. İnsanı bu arayışa iten, belki de sahip olduğu ideal “sevgi” olgusudur.

İnsan her zaman güzel olanı sevmiştir. Antik Çağ insanın düşüncesinde de güzellik değişik nesneler üzerinde algılanmış ve uygulanmıştır. Truvalı Helen’de olduğu gibi, bazen bir “güzel kadın” uğruna yıllarca savaşılıp, kentler yakılmış, bazen de güzellik bir heykel ya da mimari yapıda doruğa çıkartılmıştır.

Göktürk İstiva Sanat Merkezi (5)İstiva Sanat Merkezi’nin de yukarıdaki betimlemelere uygun bir çalışma tarzı olduğunu öğrenmiş bulunuyorum. Türk Çağdaş Sanatının önde gelen isimleriyle “Ustalara Yolculuk” adlı sergiye ev sahipliği yapmaya devam ediyor.Türk Hat sanatında çeyrek asırlık sanat ve tasarım tecrübesine sahip Levent Karaduman’ın Göktürk’de kurduğu İstiva Sanat Merkezi birbirinden seçkin atölye ve sergi çalışmalarına imza atıyor.Türk sanatına ve sanatçısına verdiği değeri her daim gösteren İstiva Sanat Galerisi bu kez Türk Çağdaş Sanatının önde gelen isimlerine “Ustalara Yolculuk” adı altında sergiyle ev sahipliği yapmış. Sergide Hüsamettin Koçan, Balkan Naci İslimyeli, Jale Yılmabaşar, İpek Genç, Sabri Berkel, Hüseyin Bilişik, Özdemir Altan, Bahar Kocaman, Muhsin Kut, Burçin Ayebe, Adem Genç ve Sinem Genç gibi pek çok değerli sanatçıların eserleri yer almış.  Haziran ayının sonuna kadar açık kalacak sergi her gün 10.00-20.00 saatleri arasında gezilebilecek.

Göktürk İstiva Sanat Merkezi (6)Sanat merkezinin ”İstiva” adını ilk kez duydum. Merkezin kurucusu Levent Karaduman’a göre ”İstiva kelime anlamı itibarıyla birden çok şeyin birbirine eşit ve denk olması, ekvator çizgisi, denge ve müsavi olma anlamlarına geliyormuş. İstiva, bünyesindeki sanat eğitimi ve sergileriyle, güzel görmeyi, güzel düşünmeyi ve güzel bakmayı hep birlikte öğrenmek ve öğretmek istiyormuş.  Çünkü yaratılmış her şeyin güzel taraflarına bakabilmek önemli. Ancak böyle bir bakış açısıyla Hakk’ı ve adaleti üstün tutabilir, eşyaya ve eşhasa gereken değeri vererek iyilik medeniyetini tesis edebiliriz. İstiva Sanat’ta işte böyle bir sentez ve terkip oluşturulmak istiyoruz.” Demektedir.

Göktürk İstiva Sanat Merkezi (8)

Göktürk İstiva Sanat Merkezi (11)

 1,731 total views,  1 views today