Maşukiye Kartepe Kocaeli izlenimleri

 

Günübirlik gezilerin hem yakın çevremizi hem de ülkemizi tanımak ve tanıtmak açısından oldukça yararlı olduğuna inananlardanım. Yıllardır yaptığımız Ankara-İstanbul karayolu yolculuklarında, yolumuz üzerinde bulunan Sapanca beldesi ve gölünü defalarca görme ve gezme olanağımız oldu. Özellikle Sapanca ve Sapanca Gölü saklı cennetlerden biri olarak karşıma çıkmıştı. Ancak, Sapanca’nın yaklaşık 12 km batısında kalan Maşukiye ve Maşukiye Alabalık Vadisi ve çevresini görmemiştim.

İzmit Kartepe Maşukiye

2 Eylül 2017 Cumartesi günü Tatile Özlem grubunun düzenlediği Sapanca Maşukiye Ağva Turu tam da istediğim bir gezi turuydu. Tur programı, gereği sabah saat 07.30’da İstanbul Beşiktaş Yıldız Camii önünden hareket edecek olan ”Tatile Özlem” tur otobüsünde yerlerimizi alıyor ve yolculuğumuz başlıyor. Tur sorumlusu ve rehberimiz Mehmet kahvaltımızı Maşukiye Osmanlı restoranda yapacağımızı söylüyor. Yaklaşık iki saatlik bir yolculuktan sonra, saat 09,30’da, Kocaeli / İzmit Merkez ile Sapanca gölü arasındaki ana yol üstünde yer alan restorana ulaşıyoruz.

Maşukiye Kartepe Osmanlı Bahçesi

Kartepe eteklerindeki Maşukiye ‘de, gökyüzü ve yeşilin doğayla iç içe olduğu Osmanlı Bahçesi Restorana bir asma köprü ile geçiyoruz. Restoran bahçesi asırlık ağaçların altında grup organizasyonuna göre düzenlenmiş piknik masalarıyla bizi karşıladı. Önceden rezervasyonlu olduğumuz için, anında kahvaltı masaları donatıldı. Bahçenin ortasındaki havuzun fıskiyelerinden çıkan su sesleri eşliğinde muhteşem bir serpme kahvaltısı yaptık. Kahvaltıda kızarmış ekmek, zeytin, köy tereyağı, reçel, köy balı, beyaz peynir, kaşar peyniri, mıhlama, kiremitte yumurta, domates, salatalık ve semaverde çay vardı. Memnun kaldık.

İzmit Kartepe Maşukiye Osmanlı Bahçesi

Kahvaltıdan sonra fotoğraf çekiminin yanı sıra tesisle ilgili bilgi edinmek istedim. Yetkililerden edindiğim bilgilere göre Osmanlı Bahçesi, Kartepe’den gelen dere kenarında yaklaşık 6500 m2 alan üzerine kurulmuş. Tesisin ana binasını Artvin yayla köylerinden getirilmiş olan, yöreye özgü, 100 yıllık ve tamamen ahşap bir kır evi oluşturmakta. Yaklaşık yüzyıl öncesi el işçiliğiyle yapılmış olan ahşap yapı kestane ağacından. Çivi ve benzeri birleştirme unsurları kullanılmamış. Önceden hazırlanmış yapı elemanları ağaçlar üzerinde oluşturulan oyma ve geçme kilit sistemiyle inşa edilmiş. Yetkililere teşekkür ettikten sonra, yaklaşık bir saat kaldığımız Osmanlı Bahçesinden Sapanca Gölü kıyısındaki SEKA Kamp Piknik alanına gitmek üzere tur otobüsüne biniyoruz. Kamp alanı Sapanca Gölü kıyısında bulunuyor. Tur programındaki Sapanca maddesi, usulen yerine getirilmiş olacak.

Maşukiye Kartepe Kocaeli

SEKA Piknik alanı Sapanca Gölü kıyısındaki 40.000 m2’lik bir alan üzerine kurulmuş. Piknik alanına giriş yaptığımızda onlarca aile, göl manzarası eşliğinde piknik yapıyorlardı. Alanda futbol, basketbol ve voleybol sahalarının da bulunduğunu gördük. Rehberimize göre piknik yapanlar isterlerse Sapanca gölünde yüzebilir ve oltalarıyla balık tutabilirler. Alandan, tahta köprüler yardımıyla Sapanca Gölü kıyısına ulaşılıyor. Göle iniş merdivenleri ve gölde teknelerin yanı sıra kayıklarda bulunuyor.

Maşukiye Kartepe Kocaeli

Etrafı, her türlü ağaç ve bitki deniziyle çevrili olan Sapanca Gölünün manzarası oldukça görkemlidir. Anadolu Otoyolundan geçenlerin hayranlıkla seyrettiği Sapanca Gölü, kendisine bakanları adeta davet eder. Göl kıyısında dolaşıp, yeterli sayıda fotoğraflar çekildikten sonra tur otobüsündeki yerlerimizi alarak Maşukiye merkezine hareket ediyoruz. Tur rehberimiz Mehmet bilgi veriyor.  Maşukiye ’nin ismi “âşık” anlamına gelen “Maşuk’tan” geliyormuş.

Maşukiye Kartepe Kocaeli

Eski adı Voçbe Hable olan Maşukiye 1864 yılında sona eren Kafkas-Rus savaşları sonunda bölgeye yerleşen Çerkezler tarafından kurulmuş. Karadeniz’in muhteşem bitki örtüsünü andıran yeşillikleri ile muhteşem bir doğaya sahip olup, son yılların en popüler yerlerinden biri haline gelmiş. Maşukiye gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alsa da, aslında, bu bölgede restoranlar dışında pek bir şey yok. Maşukiye demek, organik serpme kahvaltı ve alabalık yemek demek. Bunların en güzel adresi ise Maşukiye Alabalı Vadisine yayılmış olan alabalık restoranları. Restoranların en büyük özelliği, hepsinin doğa ile iç içe olması. Restoranların birçoğu içinde irili ufaklı birçok şelale barındırıyor. Kirazı ile ünlü olan bölgede yer alan kiraz bahçelerine, kiraz mevsiminde ise uğrayabilirsiniz. Bunun dışında Pazar günleri merkez meydanda kurulan meyve sebze pazarını dolaşıp taze ürünler alabilirsiniz.

Maşukiye Kartepe Kocaeli

SEKA Kamp Piknik alanından yaklaşık 6 km uzaklıktaki Maşukiye Yazıcı Köy Evi önüne saat 11,00 civarında ulaşıyor ve otobüsten iniyoruz. Çocuklu aileler için küçük bir parkında bulunduğu tesisin önünde yapay bir şelale var. kahvaltı eden konukların yorumları oldukça iyi. Kahvaltı başarılı, çok çeşit getiriyorlar. Şelale süper,su sesi insana huzur veriyor. Demekteler.

Maşukiye Kartepe Kocaeli

Rehberimiz burada bir saat kalacağımızı belirttikten sonra ‘’İsteyen konuklarımız çok yönlü arazi aracı olarak da bilinen ATV motorlarından kiralayarak, Kartepe tepelerine çıkarak Sapanca Gölü ve çevresini panoramik olarak görüp, fotoğraf çekebilirler. Araçların yarım saatlik ücretleri 70 TL’dir. Diğer bir seçenek de Maşukiye Alabalık Vadisi’nin gezilmesidir. Karar sizin. Dedi. Ben Maşukiye Alabalık Vadisi’ni gezmek istedim. Alabalık vadisinde yukarılara doğru çıkmaya başlıyorum.

Maşukiye Kartepe Kocaeli

Vadinin hemen içinde, Yazıcılar deresi akıyor. Akıyor dediğime bakmayın, akmıyor aslında. Etrafta dere ve su pınarları var ama küresel ısınmanın etkileri burada daha açık seçik görülüyor. Derelerde doğal su yok, besleme su var. Vadi boyunca Maşukiye Değirmen Alabalık, Saklı Bahçe, Şelale Restorant ve Pınar Alabalık Tesisi gibi kuruluşlara rastlıyorum. Vadide ilerledikçe, susuz dereler ve çağlayanlar çevresine kurulmuş çardak türündeki balık restoranlarının yanı sıra turistik işletmeler de oldukça fazla. Her yörenin kendisine özgü bazı özellikler ile ünlü olduğunu görebilirsiniz.

Maşukiye ‘nin ise birçok özelliği arasında ülkedeki en lezzetli alabalıkları yiyebileceğiniz yer olması. Ünlü Maşukiye serpme yayla kahvaltısı öne çıkıyor. Maşukiye Alabalık Vadisi ismi de bu özellikleri nedeniyle öne çıkmış.

Alabalık vadisinde yaklaşık 1,5 km ilerlemişim ve zamanda geçmiş. Rehberimizin uyarısını dikkate alarak Alabalık vadisinden geri dönüyorum. Diğer katılımcıların da toplanmasıyla tur otobüsünde yerimizi alıyor ve saat 12,30’da Ağva’ya doğru harekete geçiyoruz.

Bir sonraki yazı dizilerimde Sapanca ve Ağva’yı yazmak istiyorum.

 7,511 total views,  1 views today

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir