Mersin’e Panoramik Bir Bakış

Ovalarında portakal çiçeği kokan Mersin, Uzun ve güneşli kumsalları, gizemli koyları ve ardında yükselen Toros Dağları ile Dünya Turizminin parlayan yıldızlarından biridir. Endülüs’te Costa del Sol olarak adlandırılan 26 km lik Güneş Sahili’ne karşılık, Mersin’in 108 km lik bir Güneş Sahili bulunmaktadır. Görülecek ve gezilecek yerler listenizde yer alması gereken yerlerden biridir…

Türkiye’nin en iyi limon ve portakal bahçelerinin bulunduğu, Toros Dağlarının alçak eteklerini üzüm bağlarının sardığı bu dört bin yıllık güneş kenti Mersin favori kentlerim arasında yer almaktadır. Cadde ve sokaklarındaki portakal ve turunç ağaçları, sahildeki palmiye ağaçlarıyla gölgelenen yolları, dereleri, şehir parkı, modern otelleri, yakınlarındaki tarihi kalıntıları ve sayısız kumsalları ile Mersin göz doldurmaktadır.

Atatürk ve Kültür Parkları; yaya ve bisiklet yollarının yanı sıra kafeteryaları, restoranları, eğlence parkları ile Mersinlilerin mesire yerlerinden biridir. Kıyılarının yaklaşık 108 km.lik bölümünü doğal plajlar ve kumsallar oluşturmaktadır. Özellikle doğal plaj kumsallarının ince ve temiz oluşu, yerli ve yabancı turistleri kendine çekmektedir.

Atatürk Parkı Mersin

Sualtı avcılığına uygun oluşu da ayrı bir tercih nedenidir.. Kulakköy, Taşucu, Susanoğlu, Kuruçay, Lamas, Yemişkumu, Kız Kalesi, Çeşmeli, Ören, Balıkova, İskele, Yenikaş, Ovacık, Büyük Ecelive Anamur Plajları bunlardan bazılarıdır. Tarih ve arkeoloji tutkunları açısından da önemli bir kenttir Mersin.

Sahilden yaklaşık 2 500 metre içeride ve Müftü Deresi kıyısında bulunan Yumuktepe Mersin’in Atası sayılmaktadır. Muhtemelen birkaç bin yıl önce deniz kenarında idi. Besim Darkot’un Yumuk Irmağı olarak adlandırdığı günümüzdeki Müftü Deresi sürekli alüvyon taşıdığından, höyüğün komşusu olan deniz bölümü alüvyonla dolmuş ve içeride kalmıştır.

Atatürk Parkı Mersin

Bir söylenceye göre de Yumuktepe, Roma İmparatorluğunun ilk zamanlarında Zephyrium adlı bir liman idi. Diğer taraftan Neolitik Dönemden itibaren günümüze kadar kesintisiz yerleşimin olduğu günümüzdeki Viranşehir, Antik Pompeipolis’tir. Roma Dönemi’nde inşa edilmiş Akdeniz’in önemli kentlerinden biridir. Pompeipolis, Hıristiyanlık Dönemi’nde papalık olmuş 525’de depremle yıkılmıştır. Antik kentte nekropol, tiyatro, hamam, suyolları, tapınak kalıntıları bulunmaktadır.

Bir inanç turizmi merkezi olan Tarsus sadece 30 km uzaktadır Mersin’e… Vaftizci Yahya olarak da bilinen Aziz Pavlos’un da doğum yeridir Tarsus. Tarsus’ta Kleopatra Kapısı, Tarsus Çağlayanı, Roma Hamamı ve Antik Yolu, Eski Tarsus Evleri de görülmesi gereken yerlerdir.

Erdemli’nin önemli turizm merkezi olan Kızkalesi, Erdemli’ye 23, Mersin’e 60 km mesafededir. Özellikle yaz aylarında büyük bir canlılığın yaşandığı kasabaya, ulaşım minibüslerle sağlanmaktadır. Kızkalesi’nde adım atılan her yer tarihi dokuya sahiptir. Bugün, Kızkalesi’ndeki ören yerlerinde kalelere,kiliselere, sarnıçlara, su kemerlerine, kaya mezarlarına, lahitlere, taş döşemeli yollara rastlanılmaktadır. Kıyıdaki kalenin 500 metre açığındaki küçük bir adacık üzerine kurulu kaleye, Kızkalesi denilmektedir. Son yıllarda restore edilen Kızkalesi, sekiz kuleyle korunmuştur. Kalenin dış çevre uzunluğu 192 metredir.

Atatürk Parkı Mersin

Silifke Kalesi, Cennet-Cehennem Obrukları, Jüpiter Tapınağı, Astım Mağarası, Uzuncaburç, Hamamlar, Ayetekla, Tokmar Kalesi, Liman Kalesi ve o masmavi Akdenizi ile önemli bir turizm merkezidir Silifke. Mersin’e de sadece 90 km uzaktadır.…

Oldukça heybetli ve Silifke’ye hâkim konumdaki Silifke kalesi görülecek yerlerdendir. Diğer önemli bir yer de Göksu deltası’dır. Yaban hayatı açısından çok zengin olan Göksu deltası “Uluslararası Kuşları Koruma Derneği Konseyi”  tarafından Avrupa ve Ortadoğu’nun önemli kuş cennetlerinden biri olarak değerlendirilmiştir. Göksu deltasında 300’den fazla kuş türü yaşamaktadır. Delta, özellikle saz horozu, yaz ördeği, flamingo, balıkçıl, pelikan, pas-baş, dalagan, angıt, turaç, mahmuzlu kız kuşu, uzun bacak batak kırlangıcı, İzmir yalıçapkını, arıkuşu, bıyıklı saz bülbülü, dikkuyruk ve ötleğen kuşlarının Türkiye’deki başlıca üreme alanıdır.

 4,098 total views,  3 views today

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir