Daha sağlıklı bir yaşam için…

Kozmozda her şey ölümlü. Ölüm kaçınılmaz bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor. İçinde yaşadığımız Güneş Sisteminin de yaklaşık olarak beş milyar yıllık ömrü kaldı. Genişleyen Evren Modeli geçerli ise; genişlemekte olan Evrenin, kütle çekimi nedeniyle, bir süre genişlemeyi sonlandırması ve büzülmeye başlaması gerekiyor. Bu demektir ki, 18 ya da 20 milyar yıl sonra Evren başlangıç noktası olan Kozmik Yumurtaya dönüşecek ve ölecektir.

Yaşlılık ve Ölüm kaçınılmaz olup, önlenemeyen bir süreç. Ama, sağlıksız ve kendimizle birlikte çevremizi de bezdiren bir yaşam tarzı önlenebilir. Milyarlarca yıllık geçmişimize bakmak yararlı olabilir. Üç buçuk milyar yıl önce bakteriler ve alglerle başlayan yaşam ve evrimleşmeyi biraz tanımak ve doğal yaşamın koşullarını asgari ölçüde yerine getirebilmek, bütün olumsuz döngüleri tersine çevirebilir.

Sağlık sektörü milyarlarca doların harcandığı bir alan. İnsanların hastalıklarına en iyi çözümleri üretmek için milyarlarca dolarlık araştırmalar yapılıyor. Yine de bir yıl önce önerilen çözümlerle bir yıl sonraki çözümler aynı olmayabiliyor. Sanıyorum, ağaçlarla uğraşırken ormanı gözden kaçırıyoruz.

Sağlık; gerçek anlamda sağır, dilsiz ve kör olan fiziksel beynimizin; bedenimizi, içinde yaşadığımızı sandığı doğal çevreye mükemmel bir şekilde adapte etmesidir. Bu adaptasyon işlemini ise çevresinden aldığı sinyallere göre gerçekleştirir. İlkel beyin olarak da adlandırılan fiziksel beynimize gönderilecek olan sinyalleri de biz ya da siz belirlersiniz.

Bu konuda biraz araştırma yapınca, benim yaşayarak edindiğim gözlemlerimi destekleyen ve oldukça ilerilere taşıyan bir kitapla da tanışma fırsatım oldu. Kitap,Kuraldışı Yayıncılık tarafından 2005 yılında yayınlanmış. Özgün adı ”Younger Next Year” olan kitabın yazarları ”Chris Crowley ve Dr. Henry S. Lodge” olup, Nil Erdoğan ve Selma Toplu tarafından Türkçe’ye ”Gittikçe Gençleşin” adıyla çevrilmiş. Kitabı birçok kez okuma fırsatım oldu ve çok yararlandım.

73 yıllık yaşam deneyimlerimi ve edindiğim bilgileri ”Yaşam Sağlıkla Güzelleşir” sayfasını açarak paylaşmak istedim. 

 3,695 total views,  1 views today